Blog

rozpad rodziny

W dzisiejszym społeczeństwie coraz częściej zdarza się, że mąż nie jest biologicznym ojcem swojego dziecka. Może to być trudna sytuacja, zarówno pod względem prawnym, jak i społecznym. Niekiedy warto rozważyć możliwość wszczęcia powództwa o ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa. Poniżej dowiesz się, jakie rodzi to konsekwencje.

kobieta w ciąży

Ustawodawca przewiduje szereg uprawnień dla ciężarnych pracownic. Kobiety spodziewające się dziecka mają dodatkowe prawa, które chronią je przed utratą środków finansowych. Mimo to zdarza się, że pracodawcy uchybiają swoim obowiązkom w tym zakresie. Poniżej dowiesz się, co przysługuje ciężarnym pracownicom oraz poznasz praktyczne informacje.

praca zdalna

Od niedawna nie ma już w polskim prawie tzw. telepracy, ponieważ zastąpiła ją praca zdalna. Nowelizacja Kodeksu pracy, skądinąd dość obszerna, reguluje mnóstwo aspektów związanych z home office. Jednym z nich jest potencjalny wypadek. Poniżej przeczytasz, jak zachować się w takiej sytuacji, a także jak wygląda postępowanie w takich sprawach.

podział majątku

Prawo rodzinne bardzo szczegółowo reguluje kwestię majątku w małżeństwie. Niektóre pojęcia brzmią jednak na tyle podobnie, że niekiedy bywają ze sobą mylone. Dotyczy to między innymi instytucji rozdzielności majątkowej oraz podziału majątku. Czy aby na pewno są to tożsame pojęcia? Odpowiedź poznasz poniżej.

kobieta chora na koronawirusa

O tym, czym jest COVID-19, nie trzeba zbyt długo mówić. Z biegiem czasu ta choroba zadomowiła się w naszej codzienności i nie zaskakuje już tak, jak u swoich początków. Strach ustąpił, a pojawiło się trzeźwe postrzeganie sytuacji. Z tego względu wśród pracowników rodzi się pytanie, czy COVID-19 może zyskać miano choroby zawodowej. Dowiesz się o tym poniżej.

umowa kredytu hipotecznego

O tym, że frankowicze wygrywają pozwy, chyba każdy już słyszał. Okazuje się jednak, że obecnie nie tylko kredyty we frankach są poddawane ocenie sądów. Coraz częściej to osoby posiadające kredyt hipoteczny w złotówkach decydują się, aby wszcząć postępowanie. Brzmi to bezsensownie? Wcale nie! Poniżej dowiesz się, o co i w jaki sposób walczą kredytobiorcy.

postepowanie podatkowe

Decyzje organów podatkowych nie zawsze są zgodne z przekonaniami podatnika. Niekiedy zdarza się, że standardowe odwołanie nie wystarczy, aby osiągnąć zamierzony efekt. Wówczas konieczne okaże się skorzystanie z nadzwyczajnego środka prawnego, jakim jest wniosek o wznowienie postępowania. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest to możliwe i jakie warunki przewidują przepisy.

dokument pełnomocnictwa i młotek

Niekiedy dana osoba nie jest w stanie załatwić określonej sprawy na własną rękę. Mowa tu zarówno o niemożności fizycznej, jak i braku stosownych kompetencji. Wówczas przydatna okazuję instytucja pełnomocnictwa.

roszczenie cywilnoprawne

Nierzadko słyszy się o tzw. zwolnieniu dyscyplinarnym, które przewiduje art. 52 Kodeksu pracy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nie zawsze są one zgodne z prawem.

mężczyzna daje pieniądze kobiecie obok stoją dzieci

Wiele osób sądzi, że obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy dziecko uzyska pełnoletniość lub zakończy edukację. Nic bardziej mylnego! Obie te przesłanki nie mają bowiem żadnego znaczenia, gdyż prawo wyznacza zupełnie inne momenty graniczne.  Zobacz, kiedy możesz przestać płacić alimenty i co musisz zrobić, aby było to zgodne z prawem.

młotek drewniany

Państwu zależy na egzekwowaniu należnych świadczeń i z roku na rok wzrasta wykrywalność nadużyć podatkowych. Wobec podatników nieujawniających swoich dochodów, przewidziane są sankcje. Komu grożą? Jak organy podatkowe ustalają niewykazane dochody?

kobieta z pozytywnym testem na covid

Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na pracę milionów Polaków. Wiele osób zaczęło też zadawać sobie pytanie, czy ewentualne zakażenie koronawirusem może być uznane za wypadek przy pracy. Jak wygląda to od strony prawnej? Serdecznie zachęcamy do lektury.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.