Czym jest badanie stanu prawnego nieruchomości?

Planując zakup nieruchomości, każdy inwestor zawsze weryfikuje jej stan prawny. W tym celu sięgamy po dane zgromadzone w księdze wieczystej, która stanowi jawne i ogólnodostępne źródło danych, takich jak m.in. kto jest aktualnym właścicielem, czy są hipoteki obciążające nieruchomość, ustanowienie służebności, czy ewentualnych postępowaniach sądowych lub administracyjnych względem nieruchomości itd.

Wielu potencjalnych kupujących ogranicza się wyłącznie do księgi wieczystej, wierząc, że to wystarczy, aby zweryfikować bezpieczeństwo planowanej transakcji. Tymczasem dokument ten nie zawiera wcale wszystkim informacji, które mogą być istotne dla przyszłego właściciela nieruchomości. Dlatego też bardzo często rozsądne okazuje się skorzystanie z profesjonalnych usług polegających na badaniu stanu prawnego nieruchomości.

Tego rodzaju wsparcie zapewnia nasza kancelaria adwokacka, która specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno klientów indywidualnych, jak i firm.

Specyfika badań stanu prawnego nieruchomości

Badanie stanu prawnego nieruchomości to w praktyce proces gromadzenia informacji, które są niezbędne do szczegółowej analizy ryzyka związanego z zakupem danej nieruchomości. Są to działania, które znacznie wykraczają poza informacje zawarte w księdze wieczystej. Badaniom poddawane są różne istniejące zasoby informacyjne, jakie mogą znajdować się np. spółdzielni mieszkaniowej. Tam możemy dowiedzieć się m.in. czy wszelkie zobowiązania właścicieli były terminowo regulowane i czy mieszkanie nie jest zadłużone.

W przypadku domów czy budynków zlokalizowanych na działce należy dotrzeć do dokumentów, które potwierdzą, czy dana parcela nie jest obciążona żadnymi roszczeniami prawnymi. Niejednokrotnie przeprowadzane są też audyty prawne nieruchomości, które weryfikują, czy dany budynek jest tzw. samowolą budowlaną. Niestety takie sytuacje też się zdarzają i mogą oznaczać dla potencjalnego nabywcy spore kłopoty prawne oraz duże koszty.

Profesjonalne wsparcie naszej kancelarii adwokackiej, która przeprowadza kompleksowe badania stanu prawnego nieruchomości, to najlepszy sposób na ograniczenie ryzyka związanego z zakupem mieszkania, domu, działki czy obiektu do użytku komercyjnego.

 

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.