Jak odwołać się do sądu pracy?

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że są przed nami dwie opcje, jeśli chodzi o odwołanie do sądu pracy. Możemy bowiem podjąć się tego samodzielnie lub wynająć do tego celu sprawdzonego prawnika. Choć nie istnieją żadne przepisy, które obligowałyby nas do skorzystania z drugiego wariantu, to skorzystanie z pomocy prawnej niesie ze sobą pewne korzyści w postaci m.in. lepszego i sprawniejszego przygotowania się do sprawy.

Jeśli jednak postanowimy wziąć sprawy tylko i wyłącznie w swoje ręce, broniąc się sami, to aby odwołać się do sądu pracy, najważniejszą czynnością będzie własnoręczne sporządzenie pisma, czyli odwołania w danej sprawie, którą najczęściej (choć nie tylko) stanowi odwołanie od wypowiedzenia o pracę. 

Odwołanie do sądu pracy w praktyce — kiedy można to zrobić?

Zobacz więcej: W jakich sytuacjach warto skorzystać z pełnomocnictwa?

Drugą ważną kwestią, jeśli chodzi o odwołanie do sądu pracy w przypadku wypowiedzenia o pracę, jest to, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach właściwie możemy złożyć tego typu pismo. Musi się bowiem w nim znaleźć podanie przyczyny odwołania od niego. Do przypadków, kiedy możemy złożyć odwołanie do sądu pracy należą m.in. nieuzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę przy zatrudnieniu na czas nieokreślony, uzasadniony brak zgody pracownika z przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę (a przyczyna musi być prawdziwa i konkretna), brak na wypowiedzeniu o pracę informacji na temat możliwości odwołania się do sądu pracy czy naruszenie przez wypowiedzenie umowy o pracę przepisów dotyczących tej właśnie kwestii.

Do sądu pracy można odwołać się także, gdy otrzymano dyscyplinarne zwolnienie w sytuacji, gdy pracodawca dowiedział się o danym zdarzeniu na więcej niż miesiąc przed wydaniem owego zwolnienia, a także gdy nie postępowano we właściwy sposób zgodny z określonymi procedurami w zakładach, będących obszarem działania organizacji związkowych. Mowa tu np. o niepoinformowaniu o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę wszystkich związków zawodowych, które działają w danym zakładzie.

Na odwołanie się do sądu pracy mamy 21 dni od chwili, gdy doręczono nam wypowiedzenie. Wyjątkiem są okoliczności takie jak np. pobyt w szpitalu, czyli uniemożliwiające złożenie odwołania w ciągu wyznaczonego czasu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.