Kara od sanepidu nałożona w trakcie pandemii. Czy można i jak się od niej odwołać?

Pandemia Covid-19 to czas trudny dla każdego. Wciąż zmieniające się obostrzenia, zakazy, nakazy doskwierają zarówno przedsiębiorcom, uczniom, jak i pracownikom. Za nieprzestrzeganie obostrzeń związanych z wprowadzeniem stanu pandemii sanepid może nałożyć pieniężną karę administracyjną. Za co zatem taka kara grozi? Jaka jest podstawa prawna jej nakładania? Aż w końcu czy istnieje możliwość odwołania się od niej? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. 

Na jakiej podstawie prawnej sanepid może udzielić kary administracyjnej w trakcie pandemii?

Na początek warto zwrócić uwagę, że wbrew obiegowym opiniom administracyjna kara pieniężna nie jest ani grzywną, ani mandatem. Co to oznacza? Otóż zgodnie z art. 189(b) Kodeksu postępowania administracyjnego, pieniężna kara administracyjna oznacza sankcję o charakterze finansowym. Nakładana jest przez organ administracji publicznej w drodze decyzji, a w następstwie naruszenia prawa. Rozumie się pod tym naruszenie zakazu ciążącego na osobie fizycznej, osobie prawnej, lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Podstawą prawną do nakładania pieniężnych kar administracyjnych w związku z pandemią Covid-19 jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

Za jakie naruszenia można zostać objętym pieniężna karą administracyjną przez sanepid w związku z pandemią?

Zobacz również: Jaka różnica między karą od sanepidu a mandatem od policji?

W związku ze zwalczaniem Covid-19 sanepid może nakładać kary pieniężne na podstawie ustawy z 31 marca 2020 r. Za jakie zatem naruszenia można zostać objętym taką karą i ile może ona wynosić? Spieszymy z odpowiedzią. Za łamanie nakazu przemieszczania grozi kara od 5 tys. do 30 tys. złotych. Za organizowanie zgromadzeń, spotkań i imprez (z wyłączeniem członków najbliższej rodziny) od 10 tys. do 30 tys. zł. Za korzystanie z terenów zielonych w czasie zakazu przemieszczania się od 10 tys. do 30 tys. zł , aż wreszcie za złamanie nakazu kwarantanny zarządzonej przez sanepid do 30 tys. zł. 

Czy i w jaki sposób można odwołać się od nałożonych przez sanepid kar? 

Aby odwołać się od wymienionych niżej niekorzystnych decyzji najlepiej jest skorzystać z pomocy prawnej. Z doświadczonym adwokatem łatwiej będzie przebrnąć przez ten stresujący proces.

Sanepid, czyli powiatowy inspektorat sanitarny może bowiem nałożyć administracyjną karę pieniężną za łamanie zakazów związanych z pandemią. Istnieje także możliwość odwołania się od niej. Mamy na to 14 dni od dostarczenia decyzji sanepidu. Odwołanie od kary sanepidu należy kierować do Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego. Jeśli ten podtrzyma decyzję o nałożeniu pieniężnej kary administracyjnej, wówczas można ją zaskarżyć do wojewódzkiego sadu administracyjnego. Jeśli i to nie pomoże istnieje jeszcze możliwość zaskarżenia decyzji sanepidu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.