Władza rodzicielska po rozwodzie i rozstaniu. Co warto wiedzieć?

Rozwód lub rozstanie się partnerów, którzy mają wspólnie dziecko, zmusza byłą parę do uregulowania władzy rodzicielskiej. Jeżeli rozstanie przebiega w zgodzie, ustalenie kwestii władzy rodzicielskiej oraz rodzaju kontaktów z dzieckiem nie stanowi problemu, ponieważ sprawy te są ustalane indywidualnie i zatwierdzane przez sąd. Jeżeli jednak takiego porozumienia nie ma, kwestię wykonywania władzy rodzicielskiej rozstrzyga sąd. W jaki sposób przebiega ten proces?

Władza rodzicielska po rozpadzie małżeństwa

Inaczej przebiega sprawa uregulowania władzy rodzicielskiej w przypadku gdy para była małżeństwem, a jeszcze inaczej gdy był to związek partnerski. W pierwszym przypadku wyrok odnoszący się do tej kwestii jest ogłaszany podczas wyroku rozwodowego, chyba że obie strony chcą, by kontakty nie były regulowane. Oznacza to, że o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej powinno się wnioskować już w pozwie rozwodowym lub w odpowiedzi na pozew. Oboje rodziców lub tylko jeden z nich może mieć pełnię władzy rodzicielskiej, natomiast drugi ograniczoną władzę pozwalającą tylko na określone wcześniej obowiązki. Zazwyczaj ograniczenie praw uniemożliwia decydowanie jednego z rodziców o najważniejszych aspektach życia dziecka, takich jak wybór miejsca zamieszkania, szkoły czy też podjęcia leczenia w przypadku poważnej choroby. W sprawach z zakresu prawa rodzinnego związanych z uregulowaniem władzy rodzicielskiej przydać może się profesjonalna pomoc prawna.

Władza rodzicielska po zakończeniu związku

Zobacz również: Jak ustalić wysokość alimentów?

Bardzo duże znaczenie ma jednak uregulowanie władzy rodzicielskiej w przypadku, gdy para nie była małżeństwem. Przed wydaniem decyzji sądu oboje rodziców ma równe prawa w tej kwestii, a więc mogą ustalać miejsce pobytu dziecka czy też sposób jego wychowania. Dlatego też bez wyraźnego nakazu sądu policja nie może ustalić miejsca pobytu dziecka, w przypadku, jeżeli jeden z rodziców utrudnia drugiemu kontakt. Sprawę należy więc niezwłocznie uregulować w sądzie. W takiej sytuacji sąd wysłuchuje obu stron i może również zlecić tak zwany wywiad środowiskowy, dzięki któremu można ustalić, jak wyglądają warunki bytowe rodziców oraz życie dziecka, czyli jego edukacja oraz wolny czas. Im więcej informacji uda się zebrać, tym łatwiej sąd oceni, który z rodziców lepiej poradzi sobie z wychowaniem dziecka. Przydatna jest również opinia psychologa, który zbada jakość kontaktów między dzieckiem a każdym z rodziców.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.