Czym się różni kara z sanepidu od mandatu policji w związku z COVID-19?

Pojawienie się pandemii COVID-19 wprowadziło wiele zmian do życia każdego z nas. Dystans społeczny, maseczki ochronne czy dezynfekcja to tylko niektóre zalecenia, o których musimy pamiętać. Wraz ze zmianami dotyczącymi ochrony zdrowia i życia zaczęły obowiązywać również te, które dotyczyły działalności wielu firm. Z uwagi na to, że nie wszystkie przepisy były jasne, nierzadko mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm otrzymywali mandaty od policji albo kary z sanepidu. Czym się od siebie różnią i kiedy można się ich spodziewać?

Ile wynoszą kary i czy trzeba je przyjąć? 

W związku ze zmianami w prawie, które zostały wprowadzone w okresie pandemii koronawirusa, do naszej kancelarii adwokackiej w Katowicach zaczęło przychodzić coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcieli się ubiegać o odszkodowania od państwa ze względu na COVID-19. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z tego, że skutkiem ubocznym pandemii stały się restrykcje, które nierzadko poskutkowały utratą dorobku życia. Jedną z podstawowych różnic pomiędzy mandatem od policji i kary z sanepidu jest wysokość opłat, które się z nimi wiążą i możliwość nieprzyjęcia ich. Właśnie dlatego warto pamiętać, że:

  • mandatu od policjanta można nie przyjąć, wówczas sprawą zajmie się sąd. Jego kwota może wynieść do 500 złotych,
  • kara z sanepidu jest natychmiast egzekwowana – pobiera się ją w ciągu 7 dni od dnia wydania decyzji. Ponadto zwykle jest surowsza od mandatu i może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Kiedy spodziewać się mandatu, a kiedy kary z sanepidu?

Zobacz również: Odszkodowanie od skarbu państwa za szkody wywołane działaniem władz publicznych w czasie pandemii

Decyzja o tym, czy należy spodziewać się kary z sanepidu, najczęściej zależy od policji, ponieważ to właśnie funkcjonariusze decydują o tym, czy wymierzyć mandat, czy może konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. Oprócz tego warto też wiedzieć, że to między innymi na podstawie wniosku policji inspektor sanitarny wydaje decyzję administracyjną. W razie wątpliwości dotyczących słuszności nałożonej kary warto skontaktować się z kancelarią prawną, aby skonsultować jej zasadność.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.