Z jakich etapów składa się postępowanie likwidacyjnego spółki z o.o.?

Często zdarza się tak, że do kancelarii prawnej przychodzą nie tylko osoby, które potrzebują wsparcia w zakresie spraw rozwodowych czy podziału majątku, ale również przedsiębiorcy. Pomoc prawnika bywa niezbędna, aby podejmować jak najlepsze decyzje biznesowe. Mowa tutaj nie tylko o zawieraniu różnego rodzaju umów, ale też o likwidacji spółki, co w niektórych przypadkach okazuje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. W dzisiejszym wpisie skupimy się na postępowaniu likwidacyjnym spółki z o.o. Na czym polega i z jakich etapów się składa?

Jakie mogą być przyczyny likwidacji spółki z o.o.? 

Przedsiębiorcy, którzy przychodzą do naszej kancelarii adwokackiej w Katowicach w celu likwidacji spółki z o.o., powinni wiedzieć, w jakich sytuacjach podjęcie takich działań jest możliwe. Podczas porady prawnej omawiana jest każda z nich. Zaliczamy do nich:

  • ogłoszenie upadłości spółki,
  • przyczyny przewidziane w umowie, na przykład upłynięcie terminu, na jaki spółka została zawarta albo zrealizowanie określonej inwestycji,
  • uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki, która musi być potwierdzona protokołem spisanym u notariusza,
  • inne przyczyny prawne.

Jak przebiega postępowanie likwidacyjne spółki z o.o.? 

Pomoc w likwidacji spółki z o.o. to jedna z usług, które świadczymy w ramach obsługi prawnej firm. Jeśli okaże się, że nastąpiły zdarzenia, które umożliwiają takie działanie, to pierwszym etapem w całej procedurze jest podjęcie uchwały wspólników. Niezbędne wówczas jest wskazanie likwidatorów. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie stosownych formularzy KRS. Następnie trzeba jeszcze zgłosić likwidację spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czynnością, którą trzeba się zająć w dalszej kolejności, jest ogłoszenie likwidacji w MSiG, czyli w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jest to też właściwy moment na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Następnie można przejść do czynności likwidacyjnych. Należy przez nie rozumieć sprzedaż majątku czy wykonywanie umów. Po zrealizowaniu wyżej wymienionych zadań wystarczy zgłosić do KRS zakończenie likwidacji wraz z wnioskiem o wykreślenie z rejestru.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.