Kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę?

Zwolnienie z pracy to informacja, która zwykle wiąże się z dużym stresem i koniecznością jak najszybszego znalezienia nowego zatrudnienia, aby zachować płynność finansową. Osoby, które zostały dotknięte tym problemem, powinny zwrócić uwagę na zapisy w Kodeksie Pracy, które stanowią przede wszystkim o tym, że w wielu takich przypadkach pracownikom należy się odprawa. W dzisiejszym wpisie przybliżymy, kiedy i komu powinna być wypłacona oraz jak się o nią postarać.

Czym właściwie jest odprawa? 

Zobacz również: Jak odwołać się do sądu pracy?

Czasami zdarza się tak, że do naszej kancelarii prawnej w Chorzowie przychodzą osoby, które zostały nagle zwolnione i potrzebują porady prawnej, ponieważ nie wiedzą, co zrobić w takiej sytuacji. W takich przypadkach często okazuje się, że mogą się ubiegać o odprawę. Nie każdy jednak wie, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Otóż odprawą pieniężną nazywamy jednorazowe świadczenie, które stanowi rekompensatę związaną z rozwiązaniem stosunku pracy.

Bardzo ważne jest jednak, że przyczyny takiego zdarzenia powinny nie dotyczyć pracownika. Oprócz tego trzeba też podkreślić, że świadczenie może być wypłacone osobie, z którą została rozwiązana umowa o pracę. Mowa tutaj zarówno o zwolnieniach grupowych, jak i indywidualnych. Na jej wysokość wpływa staż pracy i wysokość wynagrodzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat odprawy? 

Nierzadko zdarza się też tak, że w naszej kancelarii w ramach obsługi prawnej firm udzielamy też informacji z zakresu zatrudniania czy zwalniania pracowników przedsiębiorcom. W tym przypadku istotna może okazać się na przykład informacja, że co do zasady odprawa powinna być wypłacana przez przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 20 osób. Jednak niektóre mniejsze firmy stają naprzeciw potrzebom pracowników i uwzględniają taki zapis w wewnętrznych przepisach.

Wówczas warto określić, jakie przyczyny wypowiedzenia będą upoważniać do takiego świadczenia, jaki staż pracy będzie wymagany czy liczbę zwolnionych pracowników w ciągu miesiąca, która upoważni do otrzymania odprawy. Mając jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.