Czy zakażenie koronawirusem stanowi wypadek przy pracy?

Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na pracę milionów Polaków. Wiele osób zaczęło też zadawać sobie pytanie, czy ewentualne zakażenie koronawirusem może być uznane za wypadek przy pracy. Jak wygląda to od strony prawnej? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, zakażenie koronawirusem postrzega się w kategorii schorzenia, a nie urazu. Ten ostatni definiuje się bowiem jako uszkodzenie tkanek ciała człowieka lub jego narządów w efekcie czynnika zewnętrznego. Uraz trzeba w praktyce szczegółowo udokumentować i potwierdzić, np. dzięki wynikom badań diagnostycznych. Poszkodowany musi też jednoznacznie wykazać, do jakich następstw doszło.

Dlatego też zgodnie z opinią i wymienionymi przesłankami, koronawirus to schorzenie, a nie wypadek przy pracy. W razie dodatkowych wątpliwości w tym zakresie można jednak skorzystać z usługi, takiej jak porada prawna, oferowanej w kancelariach adwokackich zajmujących się przede wszystkim Prawem pracy.

Zakażenie koronawirusem, a choroba zawodowa

Czytaj więcej: Odszkodowania od państwa za COVID 19

Okazuje się natomiast, że zakażenie koronawirusem może być uznane za chorobę zawodową. Będzie miało to miejsce w sytuacji, gdy pracownik był narażony na takie ryzyko zawodowe, np. ze względu na konkretne środowisko pracy.

W praktyce w tym zakresie nie były konieczne zmiany w przepisach, dlatego też zachorowanie na COVID-19 od początku pandemii mogło być uznane za chorobę zawodową. Zakres świadczeń w takim przypadku zawsze uzależniony jest od tego, jakie skutki zdrowotne miały miejsce, a także jak wpłynęły one na możliwość wykonywania pracy. Jest to jednak kwestia osobna względem opisywanego poprzednio wypadku, który oczywiście nie jest tożsamy z chorobą zawodową.

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy jest, jak widać jednoznaczne w powyższej kwestii. Nie ma więc podstaw ubiegania się o to, aby zakażenie koronawirusem było uznane za wypadek przy pracy, a ewentualnie tylko za chorobę zawodową. O szczegóły w tym zakresie zdecydowanie warto jednak dopytać prawnika.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.