W jakich sytuacjach warto skorzystać z pełnomocnictwa?

Niekiedy dana osoba nie jest w stanie załatwić określonej sprawy na własną rękę. Mowa tu zarówno o niemożności fizycznej, jak i braku stosownych kompetencji. Wówczas przydatna okazuję instytucja pełnomocnictwa.

Czym jest pełnomocnictwo?

Na samym wstępie należy wyjaśnić tytułowe pojęcie. Najprościej mówiąc to upoważnienie, na mocy którego osoba trzecia może wykonywać ściśle określone czynności w imieniu osoby udzielającej pełnomocnictwa. Jest to jednak bardzo ogólna definicja, która może rodzić pewne wątpliwości. Z tego względu należy wskazać rodzaje pełnomocnictwa.

Przede wszystkim wyróżniamy pełnomocnictwo:

  • procesowe – polega na upoważnieniu danej osoby do reprezentacji podczas czynności sądowych; tego rodzaju pełnomocnictwo uzyskujemy jako adwokaci w Katowicach;
  • ogólne – będące upoważnieniem do dokonywania ogólnych czynności w zakresie zwykłego zarządu;
  • szczególne – umożliwiające dokonania ściśle określonej czynności, np. sprzedaży pojazdu;
  • rodzajowe – uprawniające do dokonywania czynności wykraczających poza zwykły zarząd, które są cykliczne.

Kiedy należy udzielić pełnomocnictwa?

Czytaj więcej: Pomoc prawna dla firm

Trudno wskazać wszystkie możliwe sytuacje, będące potencjalną podstawą do udzielenia pełnomocnictwa. Oczywiście okaże się to jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku występowania jako strona w postępowaniu administracyjnym, cywilnym lub karnym, aby móc być reprezentowanym przez adwokata.

Z tego rodzaju pomocy prawnika warto skorzystać także w przypadku zawierania ważnych umów czy negocjacji. Wówczas adwokat będzie mógł zająć się wszystkimi formalnościami w imieniu swojego klienta. W niektórych sytuacjach pełnomocnictwa można udzielić nie tylko prawnikowi, ale także osobom fizycznym. Mowa tu m.in. o załatwianiu spraw urzędowych i tym podobnych.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.