Postępowanie w sytuacji, gdy mąż nie jest biologicznym ojcem dziecka

W dzisiejszym społeczeństwie coraz częściej zdarza się, że mąż nie jest biologicznym ojcem swojego dziecka. Może to być trudna sytuacja, zarówno pod względem prawnym, jak i społecznym. Niekiedy warto rozważyć możliwość wszczęcia powództwa o ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa. Poniżej dowiesz się, jakie rodzi to konsekwencje.

Co zrobić, gdy mąż matki nie jest ojcem dziecka?

Zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Oznacza to, że jeżeli niebiologiczny ojciec chce być rodzicem, nie musi podejmować żadnych działań, gdyż z mocy prawa zostanie za niego uznany.

Jako adwokat z Chorzowa obserwuję także odmienne sytuacje, tzn. takie, w dwóch mężczyzn twierdzi, że jest ojcem dziecka. Wówczas niezbędne jest wszczęcie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, a także o jego ustalenie. Konieczne okaże się przeprowadzenie testu na ojcostwo. Polega on na pobraniu próbki DNA od matki i potencjalnego ojca, która następnie jest porównywana w celu ustalenia, czy istnieje zgodność genetyczna.

Zdarza się, że mimo ustalenia, że mąż matki nie jest ojcem biologicznym, chce on wychowywać dziecko. To skomplikowana sytuacja, gdyż wszystko zależy od sytuacji prawnej prawdziwego taty. Gdy jest pozbawiony praw rodzicielskich, można ubiegać się o przysposobienie.

Jakie są konsekwencje ustalenia ojcostwa?

Najprościej mówiąc, mężczyzna, który nie jest biologicznym ojcem, zostaje za niego uznany w znaczeniu prawnym. W praktyce jego pozycja jest taka sama, jak ojca biologicznego. Wiąże się to z nałożeniem na niego wszelkich obowiązków rodzicielskich uregulowanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.