Podział majątku po rozwodzie - co warto wiedzieć?

Rozwód to zwykle trudne i bolesne doświadczenie dla obu stron, a jednym z najbardziej skomplikowanych aspektów tego procesu jest podział majątku. Decyzje o podziale wspólnego dobytku często wywołują konflikty, nieporozumienia i dodatkowe emocje, które mogą wpłynąć na dalsze życie rozwiedzionych osób. W jaki sposób może zostać podzielony majątek?

Zasady wspólności majątkowej i jej podziału

Istnieje kilka opcji dotyczących trybu wyboru wspólnoty majątkowej, które są regulowane przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Najważniejszą z nich jest ustanowienie wspólnoty majątkowej, która obejmuje mienie nabywane przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. W przypadku rozwodu majątek jest dzielony między małżonków na zasadzie połowy wartości każdej rzeczy, chyba że zawarli oni wcześniej inną umowę w formie umowy małżeńskiej.

Istnieją jednak sytuacje, w których majątek może zostać podzielony inaczej niż na zasadzie połowy wartości. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy jedno ze współmałżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia małżeńskiego np. poprzez zdradę, nałogowy hazard, czy uporczywe unikanie pracy i obowiązków rodzinnych. W związku z tym można skorzystać z pomocy adwokata. W Chorzowie swoje usługi świadczy m.in. kancelaria Olgi Zubrzyckiej-Staniczek.

Dylemat podziału majątku podczas rozwodu

W praktyce podział majątku nie musi oznaczać sprzedawania wszystkich wspólnych rzeczy i podziału środków na równe części. Małżonkowie mogą porozumieć się co do podziału na zasadzie przysługujących im udziałów, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom oraz zmieniającym się warunkom życia.  W przypadku braku porozumienia co do sposobu podziału majątku małżonkowie mogą się zwrócić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Ten uwzględniając indywidualne okoliczności sprawy, będzie dążył do wyznaczenia sprawiedliwego podziału majątku, mając na względzie interesy obu stron oraz dobro dzieci.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.