Jakie sprawy są rozpatrywane przez sąd cywilny?

Wiele sytuacji życiowych swój finał ma w sądzie. Sprawy tego typu dotyczą zarówno zainteresowanych, jak i ich najbliższych i mają związek z takimi aspektami jak dziedziczenie czy prawo własności nieruchomości. W związku z tym przydatna może być wiedza dotycząca tego, jakimi sprawami zajmuje się sąd cywilny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Postępowania spadkowe

Jednym z rodzajów spraw, które trafiają do sądu cywilnego, są tzw. postępowania spadkowe. Dotyczą one różnorodnych aspektów związanych z dziedziczeniem majątku po zmarłym, np. nabycie spadku przez jego spadkobierców czy odpowiedzialność za długi spadkowe. Wśród nich wyróżnić można postępowanie o nabycie spadku, które jest procesem wymagającym udowodnienia prawa do objęcia majątku, oraz postępowanie o zachowek, które odnosi się do sytuacji, gdy określona osoba została pominięta w testamencie lub otrzymuje mniej, niż jej przysługuje.

W niektórych przypadkach sąd cywilny może rozpatrywać również sprawy związane z unieważnieniem testamentu. Ma to miejsce, gdy okazuje się, że dokument ten nie został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami lub w wyniku wpływu trzeciej osoby na wolę spadkodawcy. Gdy sprawa ma być rozstrzygnięta przez sąd, można skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej. W Katowicach swoje usługi świadczy m.in. Olga Zubrzycka-Staniczek.

Sąd cywilny a sprawy dotyczące nieruchomości

Wśród spraw cywilnych o charakterze majątkowym szczególne miejsce zajmują te, które dotyczą nieruchomości. Należy również wspomnieć o sprawach związanych ze sporządzeniem umów zbycia nieruchomości, najmu czy dzierżawy. W tych przypadkach prawnicy reprezentujący dane strony mogą sporządzać odpowiednie pisma i negocjować warunki transakcji czy umów. Kolejnym zagadnieniem są sprawy o zasiedzenie nieruchomości, które dotyczą sytuacji, gdy osoba posiadająca nieruchomość bez tytułu prawnego przez określony czas może zdobyć prawo własności.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.