Kogo wytypować na reprezentanta firmy przed ZUS i urzędem skarbowym?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dbania o wiele kwestii formalnych. Oprócz spraw związanych z prowadzeniem dokumentacji w firmie przedsiębiorcy muszą też pamiętać o tym, że czasami zdarzają się sytuacje, w których muszą się udać do różnego rodzaju urzędów. Takie zadanie bywa kłopotliwe z uwagi na brak czasu czy wystarczającej wiedzy. Właśnie dlatego warto przemyśleć powierzenie tych czynności komu innemu. Kogo można wytypować na reprezentanta firmy przed ZUS i urzędem skarbowym?

Kto może reprezentować firmę przed ZUS i urzędem skarbowym?

Czasami zdarza się tak, że do naszej kancelarii adwokackiej w Chorzowie przychodzą przedsiębiorcy, którzy potrzebują wsparcia w zakresie obsługi prawnej firm. Mowa tutaj na przykład o omawianej kwestii reprezentowania ich przed urzędami. Warto wspomnieć, że aby było to możliwe, w pierwszej kolejności trzeba przygotować pełnomocnictwo dla osoby, która ma zostać do tego upoważniona. Najczęściej zdarza się tak, że to zadanie jest zlecane biuru rachunkowemu. Trzeba jednak podkreślić, że może w nim zostać uwzględniona osoba fizyczna, a nie firma.

W praktyce oznacza to, że reprezentantem zostaje na przykład pracownik albo właściciel biura rachunkowego. Po przygotowaniu takiego dokumentu pełnomocnik może reprezentować przedsiębiorcę we wszystkich sprawach podatkowych na mocy pełnomocnictwa ogólnego. Warto również wspomnieć, że w przypadku urzędu skarbowego czy ZUS pełnomocnikiem może być też osoba bez kwalifikacji, która posiada jedynie zdolność do odpowiednich czynności prawnych.

Kiedy warto zdecydować się na pełnomocnictwo?

Możemy wymienić wiele zalet, które wiążą się z powierzeniem spraw załatwianych w urzędzie skarbowym i ZUS pełnomocnikowi. To przede wszystkim oszczędność czasu – przedsiębiorca nie musi stać w  długich kolejkach i udawać się do różnych okienek, tracąc czas, który mógłby poświęcić na codzienne obowiązki rozwój firmy. Ponadto zlecając to zadanie specjalistom, można mieć też pewność, że mają odpowiednie kompetencje, wiedzę i doświadczenie do tego, aby reprezentować przedsiębiorstwo w kontaktach z omawianymi urzędami.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.