Kiedy dochodzi do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego?

Wiele osób sądzi, że obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy dziecko uzyska pełnoletniość lub zakończy edukację. Nic bardziej mylnego! Obie te przesłanki nie mają bowiem żadnego znaczenia, gdyż prawo wyznacza zupełnie inne momenty graniczne.  Zobacz, kiedy możesz przestać płacić alimenty i co musisz zrobić, aby było to zgodne z prawem.

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka?

Czytaj więcej: Pomoc adwokata w sprawach rozwodowych i alimentacyjnych

W kontekście wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego kluczowe znaczenie ma art. 133. § 1 KRO. Na jego podstawie należy stwierdzić, że obowiązek alimentacyjny ustaje w momencie, gdy potomek jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W praktyce oznacza to, że nie ma tu znaczenia ani wiek, ani etap edukacji dziecka. Alimenty można więc płacić zarówno na 18-latka, jak i 25-latka.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego może być jednak powiązane także z sytuacją osobistą rodziców. Mówi o tym wprost § 3 wspomnianego artykułu. Wskazuje on dwie okoliczności, które uprawniają rodziców do uchylenia się od świadczeń, a mianowicie:

  • jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem;
  • jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

W tym miejscu warto podkreślić, że obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie wygasa z mocy prawa. Każdorazowo niezbędne jest wszczęcie powództwa, w ramach którego sąd wyda odpowiednie orzeczenie. Nie jest więc tak, że wystąpienie którejkolwiek z powyższych przesłanek uprawnia do natychmiastowego zaprzestania spełniania świadczeń. Rodzic może jednak domagać się, aby sąd ustalił wygaśnięcie obowiązku wstecz.

W naszej kancelarii adwokackiej w Chorzowie niejednokrotnie mieliśmy przyjemność reprezentować rodziców w postępowaniach sądowych. Oferujemy kompleksową pomoc, tj. od skonstruowania powództwa, aż do wydania orzeczenia. Jeżeli chcesz żądać ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, zapraszamy Cię do kontaktu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.