Czy rozdzielność majątkowa i podział majątku są pojęciami tożsamymi?

Prawo rodzinne bardzo szczegółowo reguluje kwestię majątku w małżeństwie. Niektóre pojęcia brzmią jednak na tyle podobnie, że niekiedy bywają ze sobą mylone. Dotyczy to między innymi instytucji rozdzielności majątkowej oraz podziału majątku. Czy aby na pewno są to tożsame pojęcia? Odpowiedź poznasz poniżej.

Czy rozdzielność majątkowa i podział majątku to, to samo?

Wbrew pozorom nie. Przytoczone terminy mają w zasadzie dwa wspólne mianowniki, z czego najpewniej wynika ich zamienne stosowanie. Dotyczą bowiem tej samej materii, czyli majątku małżonków. Oprócz tego, w razie powstania rozdzielności majątkowej dopiero po zawarciu małżeństwa, można dokonać podziału majątku.

W rzeczywistości są to jednak dwie, całkowicie odmienne instytucje. Zajmując się sprawami z zakresu podziału majątku jako adwokat z Chorzowa, zauważam, że to jedne z najczęściej mylonych pojęć prawa rodzinnego. Poniżej poznasz ich bardziej szczegółową charakterystykę.

Różnice między rozdzielnością majątkową a podziałem majątku

Najprościej mówiąc, rozdzielność majątkowa to jeden z rodzajów małżeńskich ustrojów majątkowych, a podział majątku polega na podzieleniu wspólnego dorobku. Innymi słowy, pierwsza instytucja to tzw. intercyza, którą można podpisać zarówno przed wstąpieniem w związek małżeński, jak i podczas jego trwania. Istnieje również możliwość rozwiązania takiej umowy. Rozdzielność powoduje, że każdy z małżonków ma niezależny od drugiego majątek osobisty.

Drugie pojęcie ma szczególne znaczenie po orzeczeniu rozwodu bądź separacji. Wówczas można ubiegać się o podział majątku wspólnego. Podczas trwania małżeństwa jest to, co do zasady, niemożliwe. Wyjątkiem jest właśnie podpisanie tzw. intercyzy po zawarciu małżeństwa, gdy wcześniej istniała wspólność.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.