Jakie kary grożą osobom, które unikają płacenia alimentów?

Decyzja o zakończeniu związku małżeńskiego jest niewątpliwie jedną z trudniejszych w życiu. Dodatkowo po rozwodzie małżonkowie muszą się zająć również kwestiami dotyczącymi podziału majątku, a jeżeli mają dzieci to również alimentów. Niestety czasami zdarza się tak, że małżonek, który ma płacić alimenty, z różnych przyczyn tego nie robi. Jaka kara mu za to grozi i co należy zrobić w takiej sytuacji?

Czy niepłacenie alimentów to przestępstwo? 

Wiele osób, które korzystają ze wsparcia adwokata w kwestiach alimentów, zastanawia się, jak prawo rodzinne ustosunkowuje się do sytuacji, w której były małżonek nie płaci alimentów. Warto wiedzieć, że konsekwencje takich zachowań są regulowane prawnie, osoba, która nie płaci alimentów, popełnia przestępstwo.

Stanowi o tym art. 209 Kodeksu Karnego. Mowa tutaj o sytuacji, w której wysokość i obowiązek płacenia alimentów zostały określone orzeczeniem sądowym albo ugodą. W tym miejscu należy podkreślić, że jeżeli rodzic nie został zobowiązany do płacenia ściśle określonej kwoty, to nie może być posądzony o uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Co zrobić, jeśli rodzic nie płaci alimentów i jakie kary za to grożą?

Zobacz również: Kiedy dochodzi do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego?

W przypadku, w którym rodzic nie płaci alimentów, przestępstwo może być ścigane na wniosek, który powinien być złożony przez pokrzywdzonego. Oprócz tego mogą to zrobić również organy pomocy społecznej albo organy podejmujące działania wobec dłużnika alimentacyjnego, na przykład prezydent miasta, burmistrz albo wójt. Możemy też wyróżnić sytuacje, w których omawiane przestępstwo jest ścigane z urzędu. Osoba, która się go dopuszcza, powinna wiedzieć, że prawo karne przewiduje trzy rodzaje kary za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, czyli:

  • grzywnę,
  • ograniczenie wolności,
  • pozbawienie wolności.

Z najsurowszymi karami mamy do czynienia w przypadkach, w których niepłacenie alimentów przez sprawcę wpłynęło na to, że osoba uprawniona nie mogła zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Należy pamiętać, że niewywiązywanie się z tego obowiązku to nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim krzywda, która jest wyrządzana dziecku.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.